Blog

Muślin – właściwości i zalety

Muślin, znany ze swojej delikatności i przewiewności, jest jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów używanych w przemyśle tekstylnym. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest ceniony zarówno przez producentów odzieży dziecięcej, jak i producentów innych tekstyliów.

Jak powstaje muślin? Czym się wyróżnia? Dlaczego warto sięgać po odzież wykonaną akurat z tej tkaniny?

Muślin – co to jest?

Muślin to lekka, przewiewna tkanina, zazwyczaj wykonana ze specjalnie czesanych włókien bawełnianych. Kilkukrotne czesanie włókien skutkuje efektem spulchnienia, tak charakterystycznym dla tego materiału. Kolejną cechą charakterystyczną dla muślinu jest gładki, otwarty splot. Jest on decydowanie luźniejszy niż przy bawełnie, jednak gęstszy niż np. przy tetrze. Dzięki temu tkanina jest miękka i przewiewna.

Muślin może być wytwarzany nie tylko z bawełny. Na rynku dostępne są także tkaniny wytwarzane z wełny, lnu czy jedwabiu. Od surowca, z jakiego został wytworzony muślin zależy wiele cech i zalet  tkaniny. Dlatego przed wyborem materiału, jak również gotowych wyrobów odzieżowych warto sprawdzić skład na etykiecie.

Właściwości muślinu

Jak już wspomnieliśmy właściwości tkaniny mogą się różnić zależnie do zastosowanego w procesie produkcyjnym surowca. Tak czy inaczej, uważa się muślin za materiał:

  • przewiewny – luźny splot sprawia, że tkanina jest bardzo przewiewna, co stanowi atut przy wyborze odzieży dla niemowląt oraz odzieży letniej dla starszych dzieci,
  • miękki – miękkość tkaniny czynni ją idealną dla delikatnej skóry maluchów oraz skóry skłonnej do podrażnień,
  • chłonny – mimo lekkości muślin cechuje wysoka chłonność, dzięki czemu może być wykorzystywany m.in. do produkcji ręczników czy pieluch,
  • wytrzymały – delikatność muślinu idzie w parze z zaskakującą wręcz wytrzymałością, dzięki której tkanina zachowuje pierwotne właściwości nawet po wielokrotnym praniu; to sprawia, że muślin doskonale nadaje się do wyrobu odzieży dziecięcej dla dzieci młodszych i starszych,
  • wszechstronny w zastosowaniach – tkanina może być z powodzeniem wykorzystywana do produkcji tekstyliów różnego przeznaczenia, od odzieży, aż po artykuły domowe.

Zalety muślinu

Muślin ma wiele zalet. Jest wyjątkowo komfortowy w noszeniu i doskonale sprawdza się zarówno w przypadku delikatnej skóry niemowląt, jak i osób z wrażliwą skórą. Tkanina jest łatwa w praniu i szybko schnie, co przekłada się na komfort codziennego użytkowania. Powstająca z naturalnych włókien jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. Wymieniając zalety muślinu nie sposób pominąć walorów estetycznych. Unikalna, lekko marszczona faktura dodaje tekstyliom muślinowym uroku. .

Zastosowanie muślinu

Muślin, dzięki swoim niezwykłym właściwościom, jest materiałem wyjątkowo cenionym i powszechnie wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym. Wykonuje się z niego m.in.:

  • odzież (od lekkich letnich sukienek po eleganckie szale),
  • artykuły dla niemowląt (pieluchy, liniaki, otulacze, i inne)
  • tekstylia domowe (zasłony, pościel, ręczniki),
  • akcesoria

Po wyroby wykonane z muślinu sięgają osoby, które poszukują zarówno jakości i wysokiego komfortu użytkowania, jak i stylu.