Blog

Jakie ubranka wybrać dla noworodka?

Skompletowanie wyprawki dla malucha może być sporym wyzwaniem. Przyszła mama musi zdecydować o tym, czego dziecko będzie potrzebowało, dostosować wyprawkę do pory roku i zwrócić uwagę na jakość tekstyliów i akcesoriów.

Wybierając ubranka dla noworodka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład materiałów oraz fason odzieży. Ubranka powinny być wygodne i funkcjonalne. Bezwzględnie należy unikać tekstyliów wykonanych z tkanin sztucznych i ze sztucznymi domieszkami, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne i drażnić delikatną skórę dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubranek dla noworodka?

Jednym z kluczowych aspektów przygotowania wyprawki dla niemowlaka jest wybór odpowiednich ubranek. Żeby były one komfortowe i bezpieczne dla malucha, a zarazem funkcjonalne warto zwrócić uwagę na:

  • wybór materiału,
  • aspekt praktyczny,
  • swobodę zakładania warstwa na warstwę.

Wybór materiału

Najważniejszym kryterium przy wyborze ubranek dla noworodka jest materiał. Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego najlepszym wyborem są naturalne tkaniny, takie jak:

  • bawełna, która jest miękka, przewiewna i łatwa w pielęgnacji, co czyni ją idealną do użytku na co dzień,
  • muślin bawełniany, który jest tkaniną lekką i przewiewną świetnie sprawdza się do produkcji odzieży letniej,
  • bambus jest tkaniną miękka i hipoalergiczną, co czyni wykonane z przędzy bambusowej tekstylia doskonałym wyborem dla dzieci z wrażliwą skórą.

Praktyczność i wygoda

Przy wyborze ubranek dla noworodka, praktyczne rozwiązania i wygoda są równie ważne jak bezpieczeństwo i delikatność materiałów. Dlatego też warto sięgać po ubranka, które są łatwe do zakładania i zdejmowania. Szczególnie pomocne mogą się tu okazać:

  • szerokie otwory na głowę (dotyczy to ubranek bez dodatkowych zapięć, które zakładamy przez głowę jak np. sweterki czy bluzy),
  • zapięcia z przodu ubranek, dzięki którym nie będziemy musieli obracać dziecka podczas przebierania czy zmiany pieluszki,
  • rozpinane nogawki, które są wprost nieocenione podczas dbania o prawidłową higienę

O tym, że dane ubranko jest praktyczne i funkcjonalne decyduje także łatwość pielęgnacji. Przy wyborze ubranek dla noworodka warto postawić na materiały, które są łatwe w praniu i szybko schną. Jednym z takich materiałów jest muślin.

Ubieranie na „cebulkę”

W trosce o zapewnienie komfortu cieplnego dziecka powinniśmy ubierać je na tzw. „cebulkę”, a więc warstwowo. Standardowo przyjmuje się, że maluszkowi należy zakładać o jedną warstwę odzieży więcej niż sami mamy na sobie. Wynika to z faktu, że małe dziecko porusza się w ograniczonym zakresie i z tego powodu może odczuwać chłód. Wybierając ubranka warto zadbać o to, aby umożliwiały one ubiór warstwowy, jednocześnie nie powodując dyskomfortu u malucha.

Jakie ubranka powinny znaleźć się w wyprawce?

Dobór odzieży powinien być podyktowany porą roku, w której maluch przyjdzie na świat. Można jednak przyjąć, że pewnym złotym standardem kompletowania wyprawki są body (popularne bodziaki), pajacyki lub rampersy oraz spodenki lub legginsy. Dobrze, żeby z wymienionych tekstyliów w naszej wyprawce znalazło się od 5 do 7 sztuk. Nie zapominajmy również o sweterkach lub bluzach, czapeczkach i skarpetkach, te również powinny się znaleźć w wyprawce.  Maleństwa urodzone jesienią i zimą będą ponadto potrzebowały wygodnego i ciepłego kombinezonu.